Kancelaria Adwokacka Anna Fiotta-Łęcka oferuje pomoc prawną w zakresie alimentów. Prawo rodzinne i sprawy o alimenty są trudne i bywają skomplikowane, także dlatego, że wiążą się z przeżywaniem silnych osobistych emocji. Warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy dobrego adwokata.

Jak ustalić wysokość alimentów?

Wysokość alimentów ustalana jest przed sąd i zależy od kilku różnych czynników. Nie ma ściśle określonych kwot alimentów i w efekcie można zażądać praktycznie każdą kwotę alimentów. Wysokość alimentów jest ustalana na podstawie określenia potrzeb dziecka, a także możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego. Kwotę alimentów ustala się także w oparciu o stosunki rodzinno-prawne uprawnionego i zobowiązanego do płacenia alimentów. Najsilniej obowiązek alimentacyjny uwidacznia się w relacji rodzic – dziecko.

Zmiana wysokości zasądzonych alimentów

Ponieważ sytuacja życiowa obu stron obowiązku alimentacyjnego może uleć zmianie, także wysokość alimentów może zostać zmieniona. W tym celu każda ze stron może wystąpić z żądaniem o:

  • zmniejszenie kwoty płaconych alimentów,
  • podwyższenie tej kwoty,
  • wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Zwykle dzieje się to na skutek utraty pracy przez rodzica, uzyskiwanie większych dochodów na skutek awansu lub zmiany pracy, albo poprzez zakończenie edukacji osoby uprawnionej do alimentów.

Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty?

Koszt pomocy prawnej w sprawach o alimenty może się różnić w zależności od tego, jak długo będzie toczyć się postępowanie sądowe, jak skomplikowana jest sprawa oraz od innych czynników. Skontaktuj się z nami by poznać wycenę.

Kto może wnieść pozew o alimenty?

Najczęściej alimentów dochodzą rodzice dla dzieci. W przypadku małoletniego dziecka pozew wnosi jego rodzic, który bezpośrednio sprawuje nad dzieckiem opiekę. Pełnoletnie dzieci wnoszą pozew do sądu samodzielnie. Co do zasady pomoc powinna być świadczona w pierwszej kolejności przez bliższych krewnych, a w następnej przez dalszych. Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, jak długo osoba uprawniona nie może się sama utrzymać. Jeśli rodzice nie są w stanie spełnić obowiązku alimentacyjnego, przechodzi on na dalszych krewnych (dziadkowie, rodzeństwo).
Niekiedy bywa też tak, że to rodzice nie są w stanie zaspokajać swoich potrzeb finansowych i mogą wtedy domagać się alimentów od swoich pracujących dzieci. Także podczas rozwodu małżonek, który znajduje się w niedostatku może domagać się alimentów od swojego byłego męża lub żony jeśli rozwód przyczynił się do znacznego pogorszenia jej lub jego sytuacji materialnej.

Adwokat Alimenty Skierniewice

W naszej kancelarii kompleksowo i profesjonalnie zajmujemy się sprawami związanymi z alimentami. Mamy wieloletnie doświadczenie i oferujemy atrakcyjne cenowo usługi. Specjalizujemy się w różnych aspektach prawa rodzinnego. Dowiedz się więcej o prawie rodzinnym.

Alimenty Prawnik Skierniewice - Kancelaria Anna Fiotta w Skierniewicach